Určení Aerodynamika Kokpit Motor Avionika Radar Konstrukce Shrnutí
Fotogalerie Video

Určení

JAS-39 Gripen (Jakt Attack Spanning) je v současné době pravděpodobně nejmodernějším lehkým víceúčelovým bojovým letounem na světě. Je prozatím jediným sériově vyráběným stíhacím letounem 5.generace. Mimo jiné má nahradit všechny dosavadní typy letounů Švédského královského letectva, které jsou dosud ve výzbroji. Díky tzv. "multi-role" určení může plnit úkoly jako stíhací, útočný i jako průzkumný letoun a to pouhým "přepnutím" role v softwaru palubního počítače bez dalších zásahů do konstrukce letounu.

Letoun je konstruován jako jednomotorový středoplošník s deltakřídlem a pomocnými kachními plochami vpředu před křídlem, které mu zajišťují vysokou manévrovatelnost ve všech rozsazích rychlostí a režimů letu. Letoun je vybaven systémem řízení digital fly-by-wire, který zaručuje optimální letové výkony při všech letových situacích.

Plně integrované digitální systémy umožňují pilotům Gripenů plnit vysoce náročné bojové úkoly, které u jiných typů musí zajišťovat dvoučlenná osádka. Standardizované datalinkové spojení umožňuje letounu sdílet a předávat taktické informace s ostatními letouny letky nebo jinými pozemními systémy velení a tím může plnit bojové úkoly bez detekce nepřátelskými silami.

Letoun může být vyzbrojen širokou paletou zbraní typu vzduch-vzduch i vzduch-země. Podkřídlové závěsníky jsou kompatibilní se všemi typy výzbroje používané v NATO, což zajišťuje i v budoucnosti možnost použití nově vyvinutých zbraňových systémů.

Celkový design návrhu letounu a modularita systémů umožňuje značnou možnost jejich dalšího rozšiřování a doplňování, či jejich náhradu za modernější.