Videa 2007 ....  Videa 2005  Videa 2004  starší


[WMV 11MB]

 29.4.2007 -  on-board video natočené z Dewoitiny
 Dnešní technika umožňuje již neskutečné věci - toto je záznam cca 4-minutového letu přímo "z paluby" mé combatové Dewoitinky, který jsem natočil doma při lítání před barákem. Záznam byl pořízen zapůjčenou miniaturní bezdrátovou kamerou (bez baterky váží 10g, je veliká 2x2x2 cm) fungující v pásmu 2,4GHz (WiFi) s rozlišením 320x240. Kamera má napájení 7-10V a odběr cca 100mA, takže jsem pro její napájení zvolil nejmenší LiPol dvojčlánek, který jsem sehnal - 300mAh.  Kamera musí mít samostatné napájení, zkoušel jsem samozřejmě možnost napájení přímo z pohonných baterií, ale do obrazu "prolejzalo" rušení od regulátoru letounu. Dole na zemi byl notebook s přijímačem a vlastní video "zachytával" obyčejný Windows Movie Maker. Kvalita videa odpovídá miniaturní optice kamery, není to nic "super", ale je to vyváženo vlastní povahou videa - natočit si vlastní let přímo z paluby stroje byl můj dávný sen. Časem bych chtěl pořídit i záběry přímo z "ostrého" kombatu !!


[DivX 42MB]

 14.10.2006 - EPAcombatový tréning na Cihelně
 Toto video by sice mělo být v sekci "Videa 2006", ale vzhledem k tomu, že žádnou takovou sekci nemám a že to trvalo tak dlouho, než jsem ho sestříhal a uveřejnil, tak bude prostě tady. Je to jedna z tréningových akcí 69. stíhací základny před soutěží (tohle bylo podle datumu někde mezi "Kobří kůží" a "Siberian Battle") a je to vlastně takový skoro věrný obrázek skutečné bitvy (akorát nás tu bylo míň, závody se létají po sedmi). Je tu k vidění skoro vše podstatné - jedna havárie "na ruce", letouny "ověšené" seknutými stuhami .... a hlavně vytrvalé komentáře kpt. Fangeliho, který ač nesnáší když na něj za letu někdo mluví, sám tu hubu skoro nezavřel :-)).


[WMV 94MB]

 28.4.2007 - Sabrovo poletování na zahradě
 Po usilovném tříměsíčním tréninku (a po opravě prasklé rotorové hlavy - konečně) si kpt. JAS konečně troufnul požádat bratránka, aby zkusil natočit jeho cyklicko-kolektivovou ekvilibristiku s mazlikem Sabre (neboli jak to vypadá, když se to ještě neumí, respektive když se stěží umí viset jen ocasem k sobě). Je to divočina, jak už jsem popisoval v sekci Modely, ten parchant chvilku nepostojí na místě furt se musí "honit", ale kapitán si zatím vede dobře, i když jak je dobře vidět - taková velká zahrada a ona mu byla skoro malá !! Pevné nervy do dalších letů kapitáne !!


[WMV 42MB]

 8.4.2007 - Chlum P-51
 První zálet nového elektro P-51 Mustang slavného kpt. Fangeliho. Nutno říci, že stroj létá bez problémů a pěkně, bohužel po prvním letu Kvášovi odešly pohonné baterky (údajně 16-tičlánek starých Sanyo 1700), takže stroj je prozatím neletuschopný. Ale jinak - pěkný, pěkný .... :-)


[WMV 18,5MB]

 8.4.2007 - Chlum Su-26
 Krátký snímek ze záletu Su-26 v podání por. Jirky alias Pepy - jedná se skutečně o první let stroje a "ladění" těžiště, výchylek a podobně. Jirka po prvním okruhu pro jistotu přistál (mírně tvrdě, ale do měkkýho) a vypadá to že bude posouvat těžiště dopředu.